Günümüzde en çok kullanılan ve kolay ve ucuz  olan yakıt doğalgazdır. Doğalgaz ile ısınma hızlı ve ekonomiktir. Havuz ısıtma eşanjörlerini kullanarak kalorifer hattınızda havuzu ısıtabiliriz. Günümüzde Isı pompaları, güneş enerjilerinden sonra doğalgazlı ısıtma ve son olarakta elektrikle ısıtma tercih edilmektedir.

Isı pompaları ve güneş enerji sistemlerinin maliyeti düşüktür. Mevcut kalorifer hattınızda bir hat alarak havuzunuzu ısıtabililiriz. Genellikle kapalı havuzlar jakuzilerde ısıtma istenmektedir. Isıtma maliyetli bir iştir. Bu nedenle kapalı havuzlarda ve ısı izolasyonu yapılmış havuzlarda uygulanmalıdır.

5×10 ölçülerinde bir havuzun ısısını 1°C arttırmak için 80 ton su olduğu kabul edilirse; 80.000x1x1=80.000 kcal ısı gerekmektedir. İdeal havuz ısısı 29°C dir. 20°C deki havuz suyunu 29°C ye getirebilmek için = 9×80.000×1=720.000 kcal ısı gerekir bu ise  86 m3 doğalgaz demektir. Demek ki ilk defa da 86 m3 x 0,75 =64 TL  maliyet  ile havuz istenen sıcaklıka ulaşır. Daha sonra ise ısı kaybı miktarına göre yaklaşık 64*3= 192 tl gibi aylık maliyet getirir.

Yüksek rakımlı otel havuzlarında dışarıdaki havuzlar çok soğuk olabileceğinden soğuğu kırmak amacıyla ısıtma yapmak yaz aylarında dahi gerekli olabilir.

Isı Pompası

Güneş Enerjisi

Havuz ısıtmasında bir çok uygulamalarımız vardır.

Isı Eşanjörü

Doğalgaz veya katı yakıt kullanılarak havuzu ısıtmaya yarar.

Plakalı Isı Eşanjör

Kalorifer suyu ile havuzu ısıtmayı sağlar, az yer kaplaması ve verimli olması nedeniyle kullanılmaktadır.

Elektrikli Isı Eşanjör

Belirli ısıda kalması istenen havuzlarda hassas ısıtma özelliği sebebiyle elektrikin ucuz olduğu saatlerde kullanılacak şekilde son derece emniyetli kullanıma sahiptir.